Friday, June 24, 2016

Žutica kod beba - kako se liječi?

Ukoliko vaša tek rođena beba dobije fiziološku žuticu, zaista nemate razloga za brigu! Ovo je sasvim normalna pojava i veoma veliki postotak tek rođenih mališana ima ovaj oblik žutice! Ako se brinete na koji način se liječi žutica kod beba, pročitajte ovaj članal do kraja.

Žutica kod beba - kako se liječi?

Ukoliko vaša beba dobije fiziološku žutica, ne sikirajte se! Tretman za liječenje je veoma jednostavan! Kako se liječi žutica kod beba? Žutica kod beba se liječi foto terapijom. Foto terapija zbog žutice kod beba podrazumjeva izlaganje beba ispod lampe koja emituje ultra-violetno(UV) svijetlo!
zutica kod beba foto terapija fizioloska


Beba se stavlja ispod UV lampe određeni vremenski period. UV zraci djeluju na bilirubin koji cirkuliše kroz krvne sudove i pod uticajem UV zraka on postaje rastvorljih u vodi pa se lakše izbacuje iz tijela. Isti efekat ima i izlaganje beba sunčevoj svijetlosti ali tu moramo da budemo veoma oprezni jer je bebina koža osjetljiva i mogu lako da se dobiju opekotine! Foto terapija kod beba traje dan ili dva zavisno od visine bilirubina u krvi. Takođe, tretman kod žutice kod beba ne podrazumjeva nikakve lijekove.

zutica kod beba fizioloska foto terapija

Žutica kod beba - kako i zašto se dobija?

Sve dok se vaša beba nalazi u majčinoj utrobi, ona je zaštićena od mnogo toga. Majčin stomak je najsigurnije mjesto za bebu! Bebino tijelo dok je u majčinoj utrobi dosta toga ne radi samostalno nego koristi majčino tijelo! Svu hranu i energiju koje beba treba, ona dobija preko pupčane vrpce a sve nečistoće koje tijelo izbacuje, beba izbacuje kroz posteljicu a majčino tijelo onda sve bebine nećistoće izbacuje vani. Kada se beba radi, sigurnosti majčine utrobe više nema i presjecanjem pupčane vrpce, sve fizičke veze između majke i bebe su presječene. U trenutku kada se to desi, bebino tijelo po prvi put radi samostalno!

Žutica kod beba - kako i zašto se dobija?

zutica kod beba foto terapija bilirubin fizioloska zutica


Kao što smo već rekli, sve dok dijete ne bude rođeno i dok se  ne presiječe pupčana vrpca, pojedini organi ne rade punim kapacitetom! Jedan od tih organa je i jetra! Kao što smo već pisali u predhodnom članku, jetra je zadužena za preradu bilirubina. Dok je beba u majčinoj utrobi, bilirubin se izbacuje preko posteljice. Kada se beba rodi, ona po prvi put mora da sama prerađuje bilirubin. Bilirubin počinje da se nakuplja u jetri a bebina jetra treba da ga preradi. Kako jetra nije sposobna da preradi sav taj bilirubin, on dolazi u krv i bebina koža dobija žutu boju, tj. žuticu.
Žutica kod beba se pojavi kod gotovo 70% beba i obično se žutica pojavi 2 do 3 dana nakon rođenja. Takođe, ova vrsta žutice se naziva fiziološkom i ovo je potpuno normalan proces prilikom razvoja bebinog organizma.

Thursday, June 23, 2016

Šta je žutica i koje tipove žutice imamo?

Sigurno ste do sada već čuli da neko ima žuticu ili da ju je imao? Ako se pitate kako se žutica prenosi i kako se dobija, evo odgovora na vaša pitanja!

Šta je žutica?

 

Kao prvo ono što moramo da znamo je da žutica nije bolest nego jedan od simptoma bolesti koje obično napadaju jetru ili žuč! Kao što neke bolesti za simptome imaju povišenu temperaturu tako neke bolesti imaju za posljedicu karakteristično žutilo kože i očiju!
žutica kod beba sta je bebe kako se dobija

Šta uzrokuju žuticu?

Žutica nastaje kao simptom povišenog nivoa bilirubina u krvi. Šta je bilirubin? Da ne ulazimo duboku u medicinu, najprostije rečeno bilirubin je pigment žuči, tj. pigment žučne kesice koja se nalazi na samoj jetri. Žutica se najčešće javlja kada se u organizmu desi jedna od dolje navedenih stvari:
  1. Povećana proizvodnja bilirubina u krvi koji jetra nije u stanju da pravovremeno ukloni iz krvne plazme
  2. Nepravilan rad jetre koji sprečavavaju uklanjanje bilirubina iz krvi
  3. Blokirani žučni putevi tako da se smanjuje protok žuči i bilirubina iz jetre u crijeva
Ukratko rečeno, kada postoji problem sa jetrom koja ne može do dovoljno brzo preradi količinu bilirubina koji se nalazi u krvi, to za posljedicu ima žuti po koži i po očima. U zavisnosti od nivoa bilirubina u krvi, boja može da ide od blago žute do izrazito žute a kada se radi o veoma visokom nivou bilirubina čak i da bude smeđa boja!

Inače, bilirubin se iz tijela izbacuje u mokraći i stolici.




Žutica kod novorođenih beba

Dobili ste bebu, postali ste roditelji. Porod je prošao dobro, beba je dobro, majka je dobro i sve nekako ide kako treba. Ali onda dva, tri dana nakon poroda, taman kada majka i beba treba da idu kući, saznajete da je beba dobila žuticu! Panika, strah i bojazan za vašu bebu vas okupira. Da li je vaš strah opravdan ili ne? Šta je žutica kod beba? Kako ona nastaje, kako se liječi i kakve su posljedice žutice?

zutica kod beba bebe kako nastaje bilirubin

Prije nego počnemo da objašnjavamo kako tek novorođene bebe dobijaju žuticu i kako se ona liječi, ono što je veoma važno da znate je da žutica kod beba je skoro pa normalna stvar i da veoma veliki postotak djece širom svijeta dobija žutica odmah nakon rođenja! Najvažnije je da ne paničarite jer žutica kod beba ne ostavlja nikakve posljedice, lako se liječi i za nekoliko dana vaša beba je skroz zdrava! Ovaj oblik žutice kod beba se naziva još i fiziološka žutica!