Sve dok se vaša beba nalazi u majčinoj utrobi, ona je zaštićena od mnogo toga. Majčin stomak je najsigurnije mjesto za bebu! Bebino tijelo dok je u majčinoj utrobi dosta toga ne radi samostalno nego koristi majčino tijelo! Svu hranu i energiju koje beba treba, ona dobija preko pupčane vrpce a sve nečistoće koje tijelo izbacuje, beba izbacuje kroz posteljicu a majčino tijelo onda sve bebine nećistoće izbacuje vani. Kada se beba radi, sigurnosti majčine utrobe više nema i presjecanjem pupčane vrpce, sve fizičke veze između majke i bebe su presječene. U trenutku kada se to desi, bebino tijelo po prvi put radi samostalno!
Žutica kod beba - kako i zašto se dobija?
Kao što smo već rekli, sve dok dijete ne bude rođeno i dok se ne presiječe pupčana vrpca, pojedini organi ne rade punim kapacitetom! Jedan od tih organa je i jetra! Kao što smo već pisali u predhodnom članku, jetra je zadužena za preradu bilirubina. Dok je beba u majčinoj utrobi, bilirubin se izbacuje preko posteljice. Kada se beba rodi, ona po prvi put mora da sama prerađuje bilirubin. Bilirubin počinje da se nakuplja u jetri a bebina jetra treba da ga preradi. Kako jetra nije sposobna da preradi sav taj bilirubin, on dolazi u krv i bebina koža dobija žutu boju, tj. žuticu.
Žutica kod beba se pojavi kod gotovo 70% beba i obično se žutica pojavi 2 do 3 dana nakon rođenja. Takođe, ova vrsta žutice se naziva fiziološkom i ovo je potpuno normalan proces prilikom razvoja bebinog organizma.
No comments:
Post a Comment